Jdi na obsah Jdi na menu
 


Český fousek

15. 5. 2007

Země původu: ČR
Samostatné plemeno: 21. 5. 1963
Klasifikace F.C.I.: Skupina VII - ohaři, přinašeči a slídiči
Určení: Dříve lovecký pes, dnes spíše vystavování zvěře a společník
Historický přehled: Český fousek byl vyšlechtěn v polovině 19.století v Česku a již od počátku zde sklízel ohromnou popularitu. Český fousek v sobě nosí krev německých hrubosrstých a krátkosrstých ohařů, která mu byla doplněna s postupem času, jak se český fousek formoval. Standard byl přijatý na konci 19. století. Český fousek je oblíben nejen v Česku, ale také za hranicemi.
Charakteristika: Český fousek si rád dopřává odpočinek v útulném rohu místnosti.
Povaha: Chová se přítulně, je velice klidný a poslušný, přitom však inteligentní, aktivní a houževnatý.
Tělo: Český fousek je plemenem loveckých přátelských psů. Je to vysoký pes, s dobře vyvinutými svaly, s dlouhýma nohama i hrudníkem a silným krkem. Oči jsou tmavé, s chytrým a pozorným pohledem. Na čumáku jsou nevelká obočí, kníry a fousy na bradě. Uši jsou posazené nad linií očí. Ocas se dříve kupíroval.
Barva: Barva je tmavě grošovaná, s hnědými skvrnami nebo bez nich, hnědé se známkami či tečkami na hrudi a dolní části končetin nebo hnědé bez jakýchkoliv známek.
Velikost: Psi - 60 - 66 cm, feny - 58 - 62 cm
*Srst: Srst Českého fouska se zkládá ze tří druhů srsti. Podsrstí je hebké a husté, dlouhé asi 1,5 cm. Zamezuje pronikání vlhkosti na kůži a během léta se téměř úplně ztrácí. Krycí srst je dlouhá 3 až 4 cm, je na omak vhodně hrubá a drsná a dobře přiléhající. A pesíky, dlouhé 5 až 7 cm, obzvláště hrubé a štětinaté, vyrůstající na slabinách, plecích a hrudi. Český fousek má zvýrazněné kníry, bradku a obočí.
Doporučení: Dobré. Český fousek je velice klidný, přítulný a poslušný, přitom však inteligentní, aktivní a houževnatý pes, který však vyžaduje pevnou ruku a pravidelné dlouhé procházky.

     

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář