PES
16. 4. 2008
*PES*
Pes je české označení pro několik psovitých šelem. Nejznámější z nich – pes domácí – patří spolu s psem dingo k druhu vlk obecný Canis lupus.
Jako psi jsou v češtině pojmenovány další rody:
Atelocynus – pes krátkouchý (Atelocynus microtis)
Cerdocyon – pes maikong (Cerdocyon thous)
Dusicyon – pes bojovný (Dusicyon australis) †
Chrysocyon – pes hřivnatý (Chrysocyon brachyurus)
Lycaon – pes hyenový = pes hyenovitý (Lycaon pictus)
Otocyon – pes ušatý = pes kaferský (Otocyon megalotis)
Pseudalopex
pes horský (Pseudalopex culpaeus)
pes argentinský (Pseudalopex griseus)
pes pampový (Pseudalopex gymnocercus)
pes pouštní (Pseudalopex sechurae)
pes šedý = pes Azarův (Pseudalopex vetulus)
Speothos – pes pralesní = pes pralesní (Speothos venaticus)
Jménem pes kunovitý se někdy nazývá i psík mývalovitý.
Důvody domestikace psa
Psi po staletí plnili nejrůznější úkoly. Chránili člověka, hlídali jeho stáda, lovili a přinášeli zvěř, tahali těžká břemena, vyhledávali a zachraňovali ztracené osoby ve sněhu a v těžkém terénu - dokonce i z moře. Tento výčet je bez konce. Dnes jsme důkladně obeznámeni s důležitou prací, kterou vykonávají psi policejní a ti, u kterých se využívá jejich znamenitého čichu. Někteří psi jsou "očima" nevidomých, jiní "ušima" neslyšících a další jako asistenční psi velmi usnadňují život těm, kteří jsou omezeni i nějakám jiným způsobem.
Historie a vývoj psů
Před několika tisíci lety začali člověk a pes žít spolu k oboustrannému prospěchu a těšit se ze společnosti toho druhého. Časem se vyvinula různá plemena psů a někteří z nich pak s člověkem lovili, jiní s ním různými způsoby pracovali a další se stali jeho společníky.
Ve všech oblastech severní polokoule, kde vlk žil volně, si ho naši předkové ochočili. Inuité v Severní Americe vyšlechtili tažné psy, zvířata se silnými plecemi, která byla schopná tahat saně s těžkými náklady. Další psí plemena vznikla v Asii, počínaje válečnými psy se silnou kostrou, jako jsou například mastifové, až po jemná společenská plemena, jako jsou pekingští palácoví psíci. Psi se schopností rychle běhat byli šlechtěni ke štvaní zvěře a vytvořili základ moderních plemen, jako jsou afgánský chrt, saluka a grejhaund.
Evoluční původ
Kořeny psů rodiny sahají hluboko, až do druhohor. tehdy se objevili kreodonti, prašelmy, současníci posledních dinosaurů. Přibližně přes 40 miliony let, v oligocénu, začali vymírat a vyhynuli ještě dříve, než předkové psů zahájili svou kariéru.
Psi se pravděpodobně vyvinuli z pěti základních plemen:
Canis familiaris inostranzevi - psi molossoidní, neboli psi s vrásčitou kůži
Canis familiaris palustris - psi, kteří se vlkům podobají nejvíce
Canis familiaris leineri - předchůdci chrtů
Canis familiaris intermedius - předchůdci ohařů
Canis familiaris matris optimae - předchůdci pastevečtích psů
Z těchto pěti psů se vyvinulo dnešních přibližně 400 plemen.
Nemoci psů
Infekční nemoci
Infekční hepatitida - Smrtelné virové onemocnění všech kategorií psů, které končí úhynem jedince z důvodu selhání všech orgánů, nejvíce postižená jsou játra. Vakcinace spolehlivě brání nákaze.
Leptospiroza - Bakteriální smrtelné onemocnění způsobující druh Leptospira spp. patřící mezi Spirochety, přenosné na člověka, které se vyznačuje selháním vnitřních orgánů, nejvíce postižené jsou játra a ledvina. Přírodním rezervoárem jsou hlodavci. Spolehlivá obrana je vakcinace.
Parainfluenza - Virová infekční laryngotracheitida neboli „psincový kašel“ způsobující záchvatovitý silný kašel, kterému lze předcházet vakcinací.
Parvoviróza - Akutní, vysoce nakažlivé virové onemocnění, které končí jejich smrtí v důsledku dehydratace a bakteriální sepse. Onemocnění postuhuje střevo, kostní dřeň, lymfoidní tkáň a svalovinu srdce myokard. Nákaze se bráníme pravidelnou vakcinací. Nemoc je nejvíc nebezpečná pro štěně.
Psinka - Smrtelné virové onemocnění, které je dobře tlumené vakcinací. Onemocnění se šíří kapénkovou infekcí i transplacentárně. Rozlišuje se zánětlivá a nezánětlivá forma. Postiženi mohou být všichni masožravci.
Vzteklina - Smrtelné akutní virové onemocnění přenosné na člověka. Majitelé psů mají ze zákona povinost u nich provést vakcinaci, která se každoročně opakuje.
Parazité
Prvoci: Giardia intestinalis, Cryptosporidium parvum, Neospora caninum, Babesia canis
Helminti:Toxocara canis, Toxascaris leonina, Ancylostoma caninum, Uncinaria stenocephala, Dipylidium caninum, Echinococcus granulosus, Trichuris vulpis
Roztoči: Demodex canis, Sarcoptes canis, Ixodes ricinus, Cheyletiella yasguri, Trombicula autumnalis
Hmyz: Ctenocephalides canis, Linognatus setosus
Plemena psů
V průběhu soužití psa s člověkem se podařilo vytvořit nejrůznější plemena psů, které jsou obrazem lidských potřeb. V dnešní době máme velké množství plemen psů, které se liší velikostí, zbarvením a účelem.
Plemena ovčácká, pastevecká, honácká
Pinčové, knírači, tzv. plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Teriéři
Jezevčíci
Špicové (primitivní plemena)
Honiči a barváři
Ohaři
Slídiči, přinášeči, vodní psi
Plemena společenská
Chrti
Plemena neuznaná
Zaměření, to je vlastně to, na co je (byl dříve) pes určen. Po společenském psu (např. po čivavě nebo pekinézovi) nemůžete chtít, aby celý den běhal vedle kola ve velkém vedru, nebo aby vytrvalostně plaval třeba jako to dokážou někteří slídiči (např. zlatý retrívr), a např. zlatý retrívr se bude nudit, když nebude mít dostatek práce a zábavy.


Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář